top of page

Як голос пов’язаний з успіхом 

Квітень 16, 2024

istockphoto-1348871022-612x612.jpg

Питанням про те, як голос впливає на сприйняття інформації та людини, що її озвучує, присвячено багато наукових досліджень. І всі вони, по суті, погоджуються з тим, що голосові характеристики мовця відіграють вирішальну роль не лише в суспільному житті, а й у професійній діяльності.

 

 

Важливість голосу в промовах і презентаціях
 

Вчені проаналізували голоси людей, які брали участь у виборах на різні посади, і виявили, що кандидати з певними якостями голосу, незалежно від статі, за інших рівних умов мають значно вищі шанси на перемогу. Деякі тембри голосу на підсвідомому рівні сприймаються як переконливість і навіть як «лідерство». Таким чином, голос є дуже ефективним інструментом для створення іміджу та підвищення авторитету.
 

Те саме стосується презентацій — правильно подане голосове повідомлення підвищує довіру до спікера та продукту, який він представляє. Цей момент особливо важливий при просуванні нової для слухачів інформації: нестандартних ідей, незнайомих даних, складних технічних рішень. У такій ситуації єдиний дієвий спосіб привернути увагу слухачів — емоційно забарвити свою промову.

Доктор медичних наук Ендрю Ньюберг з Університету і лікарні Томаса Джефферсона у Філадельфії зазначає у своєму дослідженні, що
реакція непідготовлених людей на незнайому фразу (як приклад він взяв цитату з медичної енциклопедії) значно відрізняється в
залежності від того, як вона була вимовлена. Респонденти підсвідомо зосереджувалися на інших факторах, які не мали нічого спільного зі смисловим наповненням повідомлення.

За ступенем важливості їх розташували в наступному порядку

 

  • Зоровий контакт

  • Вираз обличчя

  • Вокальний тембр

  • Жести та невербальні сигнали тіла

  • Настрій спікера (розслаблений або напружений)

  • Темп мовлення

  • Лаконічна мова

  • Зміст сказаного

 

Як бачимо, на перший план крім голосових характеристик виходять візуальні образи, а значення самих слів не має найбільшого значення. Але якщо немає можливості організувати візуалізацію, то тільки голос дозволяє досягти високого рівня потенційного успіху.



Емоційність в подачі інформації

Наскільки важлива подача інформації і наскільки вона перевершує за своїм впливом інформацію в повідомленні? Відповіді на ці запитання знайшли дослідницька група, яка проаналізувала виступи TED. Автори спробували з’ясувати, чому вистави на дуже схожу, по суті, ідентичну тему, показані приблизно в один час, збирають абсолютно різну за розміром аудиторію. Наприклад, за схожих початкових умов одна презентація набрала 600 тисяч переглядів, а інша — понад 21 мільйон, хоча їх зміст кардинально не відрізнявся (як і популярність спікерів). Не вдаючись у подробиці, скажемо, що
головним фактором було те, як спікер виголосив свою презентацію, а також наскільки харизматичною та емоційною була промова. Ефект зберігався навіть для аудиторії, яка не розуміла мови повідомлень.

Це доводить дуже важливу роль емоційної складової голосу. Вже відомо, що вирази гніву, презирства, огиди, страху, смутку та здивування краще передаються голосом, ніж мімікою. Коли людина сердиться, схвильована або налякана, висота і сила її голосу, а також швидкість мови зростають. Для аудиторії це підсвідомо стає тривожним сигналом, а хвилювання знижує довіру до спікера та негативно впливає на враження від виступів. А
м'яка і «тепла» мова навпаки значно покращує сприйняття. Враховуючи цей вплив, у бізнес-середовищі голос може бути не просто ознакою лідерства, але й чинником, що створює більшу довіру до особи, продукту чи компанії.



Якість голосу: що впливає?

Людський голос формується під впливом багатьох окремих і в той самий час взаємопов’язаних чинників. Це постава, тембр голосу, темп мови, дикція, структура і навіть усмішка. Кожен з цих компонентів маю свою роль у стимулюванні результативної комунікації.


Постава: підтримання правильної постави не тільки покращує контроль над диханням, але й створює впевненість, що є ключовим елементом ефективного спілкування.
Тон та амплітуда голосу: добре володіння цими аспектами дозволяє уникнути монотонності та суттєво підвищує ваші можливості впливу на аудиторію.
Темп та паузи: ніколи не слід говорити занадто швидко. А правильно розміщені
паузи додають глибини та сенсу вимовленим словам, забезпечують ритміку мови, роблячи її більш привабливою та ефектною. 
Дикція: чутне, зрозуміле мовлення та чітка артикуляція покращують сприйняття інформації, роблять спілкування приємним та легким
Посмішка у голосі: впливає не лише на тон, а також передає тепло і доступність. Навіть під час віртуальної чи телефонної розмови
тепло посмішки може залишити тривалий вплив.


Володіння цими елементами дає змогу ефективно спілкуватися, будь то робоча розмова у кімнаті з колегами чи участь у віртуальній конференції, промова перед великою аудиторією чи презентація проекту на нараді. А використання на повну можливостей голосу сприятиме професійному зростанню та успіхам у кар’єрі.
 


Використані джерела:

https://www.talk-business.co.uk/2022/01/27/the-power-of-a-word-why-the-role-of-voice-in-presentations-is-so-important/


https://www.linkedin.com/pulse/impact-your-voice-influences-effective-communication-yzerly

h

Якщо ви хочете розкрити всі можливості вашого голосу, покращити техніку вимови та дикцію, навчитися спілкуватися легко та впевнено, запрошуємо на наш онлайн курс «Говоримо красиво та переконливо». Це авторська програма Ірени Шиндеровської, яка включає практичні заняття з постановки голосу, розвитку мовлення та набуття професійних комунікаційних навичок.
 

З повагою,
Академія практичних знань ProResult

bottom of page