top of page

Тенденції 2024 електронної комерції в Україні

Березень 1, 2024

istockphoto-1348034164-640x640.jpg

Як завжди на початку року, аналізуючи результати року минулого, прийнято будувати тренди та плани на майбутнє. І в поточному році для ринку електронної комерції це актуально як ніколи, бо деякі аналітики в своїх прогнозах вже називають 2024 революційним та проривним. Оскільки в усьому світі протягом останніх років спостерігався стрімкий розвиток електронної торгівлі і цифрових ринків, тож і конкуренція ставала більш жорсткою. Вирішального значення для успіху в онлайн торгівлі набули інновації та інтеграція передових технологій, вони ж продовжують відігравати провідну роль і в 2024 році.
 

Щодо розвитку електронної комерції в Україні, то він значно відрізняється від світового. Очевидно, що Україна є найбільшою державою в Європі з величезним потенціалом у сфері діджиталізації. Переживши перший шоковий стан на початку повномасштабного вторгнення, вітчизняний ринок e-commerce оговтався і вже протягом минулого року показав зростання попри війну. В минулому році його обсяг досягнув 182 млрд грн, що на 21% перевищує 2022 р. Ця тенденція має тривати у 2024 році, причому навіть з більш високими темпами

Тож в цій статті ми зупинимося на трендах розвитку електронної торгівлі, які є не тільки актуальними в світі, а й можуть стати корисними саме для нашого ринку:

 

01. Омніканальність

Тривалий час йшли палкі сперечання, що переможе в боротьбі між онлайн та офлайн торгівлею. В результаті переміг споживач, який хоче мати вибір та зручний спосіб покупки в будь-якому місці та з однаковим досвідом. Підтвердженням тому є розвиток формату BOPIS (buy online, pick up in store - купуй онлайн та забирай в магазині). В даному випадку покупців приваблює зручність та швидкість покупки, гарантія наявності товару при відвідуванні магазину та відсутність плати за доставку. У тандемі з цим набуває популярності поведінка споживачів «дослідження онлайн-покупки офлайн» (ROPO).

Станом на зараз 73% роздрібних покупців роблять покупки через декілька каналів, а продавці, які мають 3 та більше каналів, залучають клієнтів в
2,5 рази більше, ніж продавці з одним каналом.

Щоб забезпечити повноцінну взаємодію з клієнтом, роздрібним торговцям необхідно:

 

  • Підтримувати свою присутність на всіх онлайн платформах, включаючи власний веб-сайт, соціальні платформи та сторонні магазини, такі як Prom.ua, Rozetka, Епіцентр або Алло
     

  • Налаштувати гнучкість: можливість вибору для клієнта, як обирати, купувати, забирати, повертати чи обслуговувати товар – онлайн або в магазині
     

 

02. Розвиток ШІ
 

Любимо ми ШІ чи ненавидимо, але він з нами надовго. Насправді, штучний інтелект був однією з найбільш обговорюваних тем у 2023 році, і використання його в електронній комерції має величезний потенціал. Для онлайн магазинів штучний інтелект може стати потужним інструментом, який допоможе:
 

  • Персоналізувати досвід клієнтів і рекомендації

  • Оптимізувати всі процеси, від логістики до управління запасами

  • Точніше налаштувати цифрові маркетингові стратегії та ефективніше охоплювати цільову аудиторію
     

Штучний інтелект дозволяє обробити такий масив інформації, з яким, напевно, не впоралися б люди. Тому найціннішим внеском, який він може зробити, стане саме персоналізація пропозицій, контенту та сервісу до індивідуальних потреб та уподобань кожного клієнта. Більшість споживачів очікують, що бренди розуміють їх унікальні потреби, а майже половина покупців (49%) зазначають, що персональна пропозиція зможе стати приводом до повторної покупки. Отже, швидкий та постійний аналіз даних споживачів зможе задовольнити навіть самого вимогливого клієнта та значно збільшити лояльність до бренду. З використанням ШІ знання аудиторії на всіх етапах та в усіх каналах стає обов'язковим.

 

03. Мобільність спочатку
 

Всі пам’ятають минулі часи, коли веб-сайти, оптимізовані для мобільних пристроїв, були новинкою. За останнє десятиліття баланс геть змінився. Тепер замість того, щоб оптимізувати сайти для настільних комп’ютерів під мобільні пристрої, бренди в першу чергу створюють відповідні адаптивні версії для мобільних гаджетів та додатки.

91% споживачів здійснюють онлайн покупки зі смартфонів, а в 2024 р. прогнозують, що мобільна комерція складатиме 40,4% усіх продажів e-commerce.

Ця тенденція не перший рік знаходиться в списку, але ще не всі продавці зробили покупку з мобільного зручною. Для того, щоб здійснити це, бажаними є наступні кроки:

 

  • Використання розпізнавання обличчя та відбитків пальців в комбінації з платіжними даними для спрощення покупки

  • Розробка і використання мобільних додатків, спеціально оптимізованих для невеликих екранів смартфонів зі швидким завантаженням, зрозумілою навігацією та якісними зображеннями товарів

  • Запровадження варіантів оплати, зручних для мобільних пристроїв
     

 

04. Чат-боти
 

Пошук та навчання персоналу — це завжди тривалий та складний процес, особливо в службі підтримки та обслуговування клієнтів. Тому на допомогу приходять чат-боти — програмне забезпечення, призначене для імітації людського спілкування через інтерфейс чату.

Незважаючи на те, що деякі віддають перевагу традиційній підтримці по телефону, 62% споживачів обирають взаємодію з чат-ботом, а не чекання в черзі на з’єднання з оператором. У роздрібній торгівлі чат-боти виходять за рамки простої підтримки клієнтів: вони функціонують як особисті помічники в магазині, допомагають клієнтам знаходити продукти та прискорюють загальний досвід покупки.
 
Якісне використання та продумана настройка чат-ботів дозволить витримувати високі стандарти та
бути на зв'язку з вашими споживачами 24/7. В свою чергу використання людської праці можна позиціонувати як послугу "преміум" та надавати за додаткову плату, що також є проявом персоналізованого підходу.

 

Висновок
 

Так чи інакше, усі тенденції, що відкривають шлях для електронної комерції у 2024 році, мають одну спільну рису — вони спрямовані на те, щоб на перше місце поставити клієнтський досвід. Створити цілісну та постійну взаємодію з клієнтами, зробити покупку швидкою, простою та з однаковим досвідом в будь-якому місці — ось найголовніші цілі онлайн продавців на найближчий час.

 

Використані джерела:
 

“20 Top eCommerce Trends to Watch in 2024” by Joyce Qian on ContactPigeon

“E-commerce trends 2024: 15 eye-popping insights for the future of online shopping” by Geert Leeman

Якщо ви зацікавилися e-commerce і хочете дізнатися більше про цей перспективний напрямок, ми будемо дуже раді дати вам всі необхідні навички на курсі «Основи роботи в e-commerce 2.0» чи навіть розробити для вас індивідуальну програму та план дій.

З повагою,
Академія практичних знань ProResult

bottom of page